Yönetici ve Performans Koçluğu

+Yönetici ve Performans Koçluğu

Danışmanlarımızın hepsi International Coach Federation (ICF) tarafından akredite olmuş okullardan mezun, alanlarında profesyonel olarak en az 15 yıl çalışmış pratik ve teoriyi en üst düzeyde birleştirebilen koçlardır.

Kurumsal ve bireysel ihtiyaçların belirlenmesinden sonra, ICF etik kurallarına bağlı kalarak ICF yetkinlikleri doğrultusunda, kendi deneyim ve sentezlerini de birleştirerek çalışmaktadırlar.

Uyguladığımız Model 

İhtiyaç anlama ve karşılıklı uyum görüşmesi: Koçluk almak isteyen yönetici ve koçun birebir görüşmesidir. Bu görüşme sonucunda danışan ve koç aralarında bir uyum olup olmadığını değerlendirerek çalışmaya karar verirler.

Kurumsal ihtiyaç ve hedef belirleme görüşmesi: Yönetici, koç, yöneticinin yöneticisi ve gerekirse İK temsilcisinin katıldıkları (dizayn ekibi)  kurumsal ihtiyaç ve hedeflerin netleştirildiği, bireysel ihtiyaç ile uyumlandığı görüşmedir.

Koçluk görüşmeleri: İlk beş görüşme haftada bir olmak üzere, minimum 10 seans olacak şekilde her birisi 1-1,15 saatlik görüşmeler gerçekleştirilir. Beşinci görüşmeden sonra, dizayn ekibi ile toplanılarak kazanımların ve olası değişiklik ihtiyaçlarının saptanması ve görüşmelerin güncellenmesi sağlanır.

Kapanış görüşmesi: Dizayn ekibi ile tüm çalışmanın sonuçlarının tartışılarak, kazanımların kutlandığı ve kapanış yapıldığı görüşmedir.

2-3